Som výnimočná. A čo ďalej?

Na Slovensku sa zúčastnilo workshopu #IamRemarkable už vyše 1000 ľudí. Facilitátorky z Lean In vyškolili 214 žien, ktoré si posilnili svoju zručnosť sebaprezentácie a vnímania vlastnej hodnoty či prínosu. Tiež si pripomenuli, čím sú výnimočné. Kľúčovou myšlienkou tréningu je prelomiť mýtus, že dobré sa chváli samo. Absolvovali ste ho tiež? Ako uplatniť v praxi, čo ste sa naučili?Potrebujem vôbec rozprávať o svojich úspechoch?

Hovoriť nahlas o svojich silných stránkach či úspechoch sa v našej kultúre nenosí. U žien sa dokonca takéto správanie vníma negatívne. Sme vychovávané v duchu príslovia, že samochvála smrdí a že hovoriť o sebe pozitívne sa nepatrí. Lenže prídu v živote situácie, kedy o našom úspechu nebude rozhodovať len to, čo dokážeme, ale hlavne to, či o tom vedia tí správni ľudia. Prijímacia komisia na strednú či vysokú školu, neskôr na pohovore do zamestnania a počas kariéry naši nadriadení. Ak máte #IamRemarkable za sebou, túto tému do hĺbky poznáte a teoreticky viete, čo robiť. Keď však opustíme priateľskú atmosféru workshopu nabitého pozitívnymi emóciami, nastupuje každodenná realita. A tam to už tak ľahko vždy nejde.


Pokiaľ je to postavené na faktoch, nejde o chválu

Ak sa ocitneme v situácií, kde je na mieste poznamenať náš prínos v práci (alebo v niečom inom), mnohé z nás stopne vnútorný hlas. "Nehovor to, veď to nestojí za reč. To by zvládol každý. Veď je to moja práca! Bolo to len šťastie." Je vám to povedomé?

Lenže vedzte, že sú ľudia, ktorí s týmto problém nemajú a možno i pri menšej výkonnosti, ako je tá vaša, dokážu svoje prednosti a úspechy predať lepšie. A tak, keď príde na rozohodovanie sa o pridelení zaujímavého projektu, zvyšovaní platu či povýšení, bude váš nadriadený narábať s informáciami, ktoré má. A to, čo o vašom výkone či prístupe k práci vie, vo veľkej miere závisí na vás.Nechcem pôsobiť arogantne

Od tuctov účastníčiek a účastníkov #IamRemarkable počúvame rovnaký argument, prečo váhajú o svojich úspechoch a silných stránkach hovoriť nahlas. Nechcú pôsobiť namyslene, arogantne či pyšne. Nemusí to tak byť. Pozrime sa, ako na to:


Krok 1: Naučiť sa príjmať komplimenty. Odbíjame ich ako pingpongové loptičky, len aby sme nezneli príliš sebavedomo. Nemus