top of page

Som výnimočná. A čo ďalej?

Na Slovensku sa zúčastnilo workshopu #IamRemarkable už vyše 1000 ľudí. Facilitátorky z Lean In vyškolili 214 žien, ktoré si posilnili svoju zručnosť sebaprezentácie a vnímania vlastnej hodnoty či prínosu. Tiež si pripomenuli, čím sú výnimočné. Kľúčovou myšlienkou tréningu je prelomiť mýtus, že dobré sa chváli samo. Absolvovali ste ho tiež? Ako uplatniť v praxi, čo ste sa naučili?Potrebujem vôbec rozprávať o svojich úspechoch?

Hovoriť nahlas o svojich silných stránkach či úspechoch sa v našej kultúre nenosí. U žien sa dokonca takéto správanie vníma negatívne. Sme vychovávané v duchu príslovia, že samochvála smrdí a že hovoriť o sebe pozitívne sa nepatrí. Lenže prídu v živote situácie, kedy o našom úspechu nebude rozhodovať len to, čo dokážeme, ale hlavne to, či o tom vedia tí správni ľudia. Prijímacia komisia na strednú či vysokú školu, neskôr na pohovore do zamestnania a počas kariéry naši nadriadení. Ak máte #IamRemarkable za sebou, túto tému do hĺbky poznáte a teoreticky viete, čo robiť. Keď však opustíme priateľskú atmosféru workshopu nabitého pozitívnymi emóciami, nastupuje každodenná realita. A tam to už tak ľahko vždy nejde.


Pokiaľ je to postavené na faktoch, nejde o chválu

Ak sa ocitneme v situácií, kde je na mieste poznamenať náš prínos v práci (alebo v niečom inom), mnohé z nás stopne vnútorný hlas. "Nehovor to, veď to nestojí za reč. To by zvládol každý. Veď je to moja práca! Bolo to len šťastie." Je vám to povedomé?

Lenže vedzte, že sú ľudia, ktorí s týmto problém nemajú a možno i pri menšej výkonnosti, ako je tá vaša, dokážu svoje prednosti a úspechy predať lepšie. A tak, keď príde na rozohodovanie sa o pridelení zaujímavého projektu, zvyšovaní platu či povýšení, bude váš nadriadený narábať s informáciami, ktoré má. A to, čo o vašom výkone či prístupe k práci vie, vo veľkej miere závisí na vás.Nechcem pôsobiť arogantne

Od tuctov účastníčiek a účastníkov #IamRemarkable počúvame rovnaký argument, prečo váhajú o svojich úspechoch a silných stránkach hovoriť nahlas. Nechcú pôsobiť namyslene, arogantne či pyšne. Nemusí to tak byť. Pozrime sa, ako na to:


Krok 1: Naučiť sa príjmať komplimenty. Odbíjame ich ako pingpongové loptičky, len aby sme nezneli príliš sebavedomo. Nemusíme na ne odpovedať: "ja viem" ani ich recipročne opätovať. Jediné, čo stačí v prípade komplimentu urobiť, je zaň poďakovať.


Krok 2: Uveriť vo vlastnú výnimočnosť. Poznať svoje silné stránky, pripomínať si vlastné úspechy a situácie, kedy sme prekonali samé seba. Kedy sme položili potreby iných pred tie svoje, kedy sme dosiahli niečo, za čo sa možno zlatá medajla neudeľuje, ale my vieme, koľko nás to stálo úsilia a odhodlania. Keď sme prekonali závažnú chorobu alebo nešťastnú životnú udalosť. Sme dosť dobré. Prestaňme sa zámerne sabotovať.


Z nášho workshopu v Košiciach vo februrári 2019

Krok 3: Začať o sebe hovoriť nahlas pozitívne. Mnohé z nás by dokázali svojimi nedostatkami naplniť celý zápisník, no na spísanie našich predností nám stačí štvrť strany. Tým, že sa budete zhadzovať alebo zľahčovať svoje úspechy, si rešpekt nevyslúžite. Ak skrátite svoj LinkedIn profil na nevyhnutné minimum, príležitosti na lepšiu prácu si nepritiahnete.


Krok 4: Prestať spochybňovať svoje ambície. Dokážete hovoriť o sebe pozitívne, no pokiaľ ide o vaše ašpirácie na novú prácu, na vyššiu pozíciu, na lepší plat, ste sama sebe najväčším kritikom? To sa musí zmeniť. Pokiaľ nezačnete sama veriť, že si to zaslúžite, neuverí tomu nikto iný a nikam sa neposuniete. Sebaistota sa nenadobúda zo dňa na deň. Môže vám s ňou pomôcť dobrá mentorka alebo mentor.


Medzi skromnosťou a neochotou prijať svoj úspech je ale rozdiel. Skromnosť znamená, že máme na seba realistický pohľad. Že si uvedomujeme svoje slabiny, ale aj svoje silné stránky.

Hovoriť o svojich úspechoch sa dá aj skromne. Napríklad tak, že za svoje úspechy prejavíme vďačnosť alebo ich vyjadríme priamo, bez zbytočných slovných výstuží ako "nechcem sa chváliť, ale". Je na mieste zdôrazniť, že daný úspech nebol zadarmo, a že je za ním veľa našej snahy a aktívnej práce.


Je dobré nájsť si niekoho, kto má pre vás inšpirujúci spôsob prejavu. V tom, ako prezentuje svoje úspechy, ale aj riadi svoj úrad, je mojim vzorom premiérka Nového Zélandu Jacinda Andren. Možno ste už videli video, v ktorom sa jej podarilo za dve minúty zhrnúť výsledky dvoch rokov jej vládnutia:Ako úspech neprezentovať

Tu je zopár praktických tipov z knihy 13 vecí, ktoré psychicky silné ženy nerobia, ako svoje úspechy nekomunikovať. Do obsahu workshopu sa síce nevošli, ale je celkom užitočné mať ich na pamäti.

  1. Nepleťme si prezentáciu svojich úspechov s aroganciou. Neupozorňujeme predsa na svoj úspech preto, aby sme znižovali hodnotu ostatných.

  2. Nezhadzujme sa len preto, aby sme ľuďom v našej prítomnosti pridali na pocite dôležitosti.

  3. Buďme citlivé v načasovaní. Pochváliť sa kamarátke s našim povýšením v deň, keď ju vyhodili z práce, pár dní ešte počká.


Pomôžu nové rituály

Sebaprezentácia sa zlepšuje pravidelným tréningom. Ako sval. Možno si zavediete v práci tzv. výnimočné stredy, kde každý člen tímu povie, čo sa mu podarilo. Ak máte slabú pamäť na vlastné úspechy, začnite si ich zapisovať. Dvihnú vám náladu, keď vám bude ťažko alebo prídu vhod, keď budete hľadať pádne argumenty na zvýšenie platu.Rok pandémie sa možno podpíše aj na tom, ako budeme sláviť Silvestra. My s manželom si už 5 rokov, odkedy máme deti, na Nový Rok čítame naše individuálne a spoločné ciele za uplynulý rok a bilancujeme. Potom sa zabávame pri spisovaní nových. Tento rok nám pribudne ďalšia aktivita. Jeden druhému napíšeme 10 vecí, pre ktoré je pre nás výnimočný. To neznamená, že si podobné veci nehovoríme celý rok, ale je to milý spôsob ako si spríjemniť večer, občerstviť vzťah a možno sa o sebe dozvieme aj niečo nové.


V rutine všedných dní občas zabúdame, že na toho najbližšieho človeka, ktorý pre nás toľko urobil, mal by nám veriť a mať nás najradšej, hľadíme každé ráno do zrkadla.Ak ste tréning #IamRemarkable ešte neabsolvovali, určite si ho nenechajte ujsť. 86% jeho účastníkov na celom svete totiž potvrdilo jeho pozitívny vplyv na zlepšenie schopnosti artikulovať vlastné úspechy v súkromí či na pracovisku, a tak rýchlejšie dosahovať svoje ambície. Organizujeme ich pravidelne online a sú bezplatné. Najbližší termín nájdete na našom webe, sociálnych sieťach alebo vás naň upozorníme v newsletteri.Comments


bottom of page