• Šárka Patkošová

Hnutie „Lean In“ je nepochopené. O čo nám v skutočnosti ide?

Michelle Obama nedávno uviedla, že predstava, že ženy môžu „mať všetko“ je lož - a že nie vždy sa stačí „do toho oprieť “.Možno nie je prekvapujúce, že komentáre bývalej prvej dámy boli označené ako protirečúce voči práci našej organizácie. Aj keď sa môžeme dohadovať o samotnom znení, z celého srdca súhlasíme s ich podstatou.


Ako správne poznamenáva, ženy, ktoré sa snažia mať úspešnú kariéru a šťastnú rodinu často zistia, že to nefunguje, najmä ak sa od žien očakáva, že budú robiť väčšinou samostatne, bez podporujúcich partnerov, dobrých pracovných miest alebo zákonov, ktoré by mali podporovať pracujúcich rodičov.

Urobte zo svojho partnera skutočného partnera“ bol jedným z troch hlavných bodov TED talku našej zakladateľky #Sheryl Sandbergovej v roku 2010, ktorý nakoniec viedol k jej knihe Lean In. Na zabezpečenie rovnosti v práci potrebujeme #rovnosť doma. Následne pokračovala venovaním ôsmej kapitoly knihy tejto téme. Napísala tiež o potrebe platenej dovolenky, cenovo dostupnej starostlivosti o deti a o flexibilnej pracovnej dobe - vďaka čomu by „mať všetko“ bolo menej ako len želanie.


Jednou zo silných stránok Lean In je názov, tak chytľavý, že sa okamžite stal súčasťou lexikónu. Avšak táto sila je aj jeho slabou stránkou. Za šesť rokov od vydania knihy sa fráza „lean in“ používala na označenie mnohých vecí - niektoré z nich boli veľmi vzdialené od toho, čo zamýšľala Sheryl. Tu je niekoľko príkladov toho, ako je niekedy „lean in“ nesprávne charakterizované: „Ženy, riešte svoje problémy tvrdou prácou a sebadôverou.“


Rachel Thomas na konferencii pre národné Lean In líderky v San Franciscu, 2019

V skutočnosti sú systémové predpojatosti a iné prekážky skutočné a tvrdá práca na ich prekonanie nestačí. "Aby sa ženy dostali do popredia, musia sa správať ako muži." Áno, Sheryl radila ako pracovať na predpojatom pracovisku, ale jej hlavným poslaním bolo, že #pracovisko sa musí zmeniť tiež. „Vrcholom úspechu je vlastná rohová kancelária.“ V skutočnosti vieme, že pre mnoho žien by to bol vrchol biedy. Potom je tu falošný sľub o tom, že „budete mať všetko“, o ktorom naša nádherná bývalá prvá dáma mala pravdu.


Ako Sheryl napísala v knihe, „Možno najväčšou pascou, aká kedy bola pre ženy položená, bolo vytvorenie tejto frázy.“ Lean In nerezonoval u všetkých. Väčšina príbehov pochádza zo Sherylinho života, z pohľadu bielej ženy, ktorá sa vyšplhala na v