• Šárka Patkošová

Ako zaujať publikum: 5 trikov tých najlepších


Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo vás niektoré prejavy a prezentácie chytia za srdce a iné nie? Prečo nad niektorými premýšľame ešte niekoľko dní, analyzujeme ich hlavné myšlienky, prípadne sa snažíme zistiť, čo nás na nich tak fascinuje? Prečo niektoré spustia globálne hnutia, zatiaľ čo iné upadnú do zabudnutia?


Ak vás zaujíma odpoveď na tieto tri otázky a chcete sa hlbšie ponoriť do sveta skvelých prezentácií, tak ste tu správne. Poďme sa teda spolu zamyslieť nad tým, čo spája tie najlepšie prejavy TED Talk rečníkov po celom svete.


Názov


Čo by ste povedali na tieto tri názvy workshopov: Osobný rozvoj, Komunikačné zručnosti alebo Ako sa stať majstrom v podávaní spätnej vazby. Ktorý by ste absolvovali? Názov môžete brať ako prvý dojem. Je v ňom niečo ukryté? Je zaujímavý a láka ma dozvedieť sa o ňom viac? Čím špecifickejší a výnimočnejší názov, tým je väčšia šanca, že v ostatných vzbudí pozornosť. Skúste si pozrieť báječný slovenský TED Talk Operačný program krajšie Slovensko od Jakuba Ptačina, ktorý vám paradoxne povie o dôležitosti názvu z trochu iného pohľadu.


Reč tela


Ako ju čítať, rozoznať a v prípade prejavov hlavne vedieť vedome kontrolovať a používať. Na túto tému môžete nájsť široké spektrum zdrojov a určite sa do tejto oblasti oplatí investovať. Niektorí ľudia majú v tomto smere dar a dokážu svoju reč tela prirodzene využívať na umocnenie myšlienky, zdôraznenie hlavnej pointy alebo ako prostriedok, ktorý v niektorých prípadoch nahrádza zbytočné slová. Iní sa tieto techniky musia pracne naučiť. V každom prípade je reč tela nádherný nástroj sebavyjadrenia, ktorý ovplyvňuje naše publikum viac než si myslíme. Ak vás táto téma v kontexte prezentačných zručností zaujíma, pozrite si TED Talk My stroke of insight od Jill Bolte Taylor, ktorý je v rámci mimiky a gestikulácie fascinujúci.

„Ak nie ste pripravení mýliť sa, nikdy neprídete s niečím originálnym.“ --Sir Ken Robinson