top of page

8 vecí, ktoré vedením Circle získate

Skôr ako si povieme, čo vám líderstvo Circle prinesie, zastavme sa ešte predtým pri slove LÍDERKA. Z mnohých diskusií so ženami viem, že sa na túto rolu necítia. Aj to ich napokon od založenia Circle odrádza (alebo inej roly spojenej s “líderstvom”). Koniec koncov, keby som sa aj ja mala pasovať za “líderku nášho circle”, ťažko by mi to išlo z úst. Ale možno to slovo len preceňujeme a dávame mu význam s nadprirodzenými vlastnosťami. Z webinárov s vami viem, že či už vediete svoj Circle alebo tím v práci, robíte to najlepšie, ako viete. Navyše to, že sa spolu na našich workshopoch stretávame, svedčí len o vašej túžbe byť ešte lepšie líderky. Áno, líderky.


Ak osobnú skúsenosť s vedením ešte nemáte, skvelým priestorom pre tréning je viesť a rozbehnúť svoj Circle.


Dopyt, ponuka, akcia


Náš Circle som založila pre jednoduchý dôvod. Dopyt. Z viacerých rozhovorov s mojimi priateľkami (ktoré sa navzájom nepoznali) vyplynulo, že majú podobné ciele a túžby. Slovo dalo slovo a rozbehla som s nimi circle Mums in action. Sú to úžasné mamy, ktoré ku starostlivosti o svoje deti počas materskej “dovolenky” postupne plánujú rozšíriť svoje portfólio a vrátiť sa naspäť na pracovný trh (čo by bola téma na ďalšie články).


Ako sa hovorí, rok sa s rokom stretol a náš circle Mums in action sme v januári uzavreli. Nebudeme sa už stretávať každý mesiac ako doteraz. Dohodli sme sa však, že ostať v kontakte chceme a tak si raz za štvrťrok dáme “update” stretko. Na prvom Circle, kedy ešte COVID-19 nebol hlavnou témou správ a našich bežných konverzácií, sme si stanovili ciele. Dobré ciele. Počas roka sa však kvôli novému normálu, tak ako mnohým iným, poupravili. Dôležitejšie boli zrazu iné veci.


A počas tohto zvláštneho obdobia bolo pre mňa dôležité vedieť, viac ako kedykoľvek predtým, že v tom nie som sama a ženy okolo mňa bojujú podobné boje.

V mnohom ma moje spolu-circláčky počas roka povzdbudili a nasmerovali. Častokrát bez toho, aby si to nejak uvedomili. V tom je to čaro. Niektoré témy odznejú, vypočujete si jedna druhú. No aj keď si možno zapamätáte len jednu jedinú vec, práve tá s vami ostane a pomôže vám v ten správny čas urobiť to správne rozhodnutie. U mňa to tak bolo viackrát.


Čo získate vedením Circle


1. Priestor pre seba - v našom circle je čas pre seba samu, pri 1 až 3 deťoch, ako soľ nad zlato. A som presvedčená, že je to tak aj pri ženách, ktoré deti nemajú. Pri mnohých povinnostiach, ktoré každá z nás má, nie je priestor zastaviť sa, zamyslieť sa a porozmýšľať o tom, kto som, kam smerujem, čo viem atď. Mať svoj Circle je vlastne taká “ospravedlnenka”, kedy môžeme dať seba na prvé miesto a “zavrieť dvere” pred povinnosťami.


2. Kvalitné materiály - vašou úlohou líderky je okrem iného aj preštudovať si tému na diskusiu vopred. Takto sa čas, kedy sa v podstate venujete aj svojmu vlastnému rozvoju, ešte o niečo predĺži. Dostupné materiály sú kvalitne vypracované a pomôžu vám zorientovať sa v téme. Tú môžete na circle stanoviť samé, alebo dať o nej hlasovať, napríklad aj cez anketu vo vašej uzavretej chatovej skupine.


3. Vedenie a moderovanie diskusií - circle nie je klebetný krúžok. Je to vzácny čas naučiť sa (o sebe) niečo nové, zdieľať a podporovať sa navzájom - ale v rámci témy. Ako líderka ste strážkyňou tohto priestoru, usmerňujete diskusiu a strážite čas. Zručnosti, ktoré sa vám zídu aj pri pracovných mítingoch.


4. Iný uhol pohľadu - koľko ľudí, toľko chutí. Mnohokrát mi pomohlo vidieť svoj problém, ktorý si prehadzujem v hlave ako horúci zemiak, zrazu z úplne iného pohľadu.


5. Prekročenie komfortnej zóny - o tom sa asi rozpisovať nemusím. Je dobré si občas vyjsť. A keďže v lockdowne sa vyjsť na prechádzku len tak nedá, vyšla som si aspoň z tej komfortnej zóny. Hovoriť o svojich bojoch a obavách a rozprávať pritom na monitor počítača je pre mňa vždy výzvou. Ako líderka je ale správne ísť príkladom.


6. Kvalitné vzťahy - budovať vzťahy cez online sa dá, keď sa chce. Ako som spomenula, COVID-19 nás zastihol po prvých dvoch osobných stretnutiach a tak sme sa presunuli do onlinu. Postupne sme si však aj napriek “neosobnému” stretávaniu vytvorili vzťahy a vedeli si aj v obmedzenom priestore povedať, čo prežívame. Vašou úlohou líderky bude vytvoriť príjemnú (aj keď online) atmosféru. A túto zručnosť ocenia kolegyne a kolegovia aj pri pracovných stretnutiach.


7. Investovaný čas bude úprimne ocenený - nič nepoteší viac ako keď vás niekto za vašu prácu ocení. A verte mi, ženy z vášho Circle vám za vašu prípravu, organizáciu a vedenie poďakujú.


8. Objavenie hĺbky a potreby ženskej komunity - netrávim v kúpeľni hodiny, rúž mám len jeden, nerada varím a v obchode som po 10 minútach zelená. Stavajú mi vlasy dupkom, keď počujem o ženách nezmyselné stereotypy. Ale jednu vec, ktorú by niekto možno zaradil medzi stereotypy, priznávam - potrebujem mať okolo seba ženskú spoločnosť. Vie mi dať úplne inú energiu. Ženy zdieľajú spolu mnoho (ne)vypovedaných tém a som presvedčená, že zjednotené dokážeme veľké veci. Ako líderka priložíte ďalšie polienko do ohňa. A to je pocit na nezaplatenie.


Buďte vnímavé na dopyt, oslovte ženy, ktoré spolu s vami zdieľajú spoločnú tému a založte svoj Circle. Som si istá, že získate ešte omnoho viac.
Comentários


bottom of page