• Alžbeta Palkoci

Kristiana Kóňa - Moja hodnota nezávisí od uznania druhých


Kristiana Kóňa je fotografka a influencerka, ktorá ľudí nielen zachytáva v autentických momentoch na fotkách, ale svojim prístupom a komunikáciou ukazuje, že autenticita je to, čo všetci potrebujeme. Nielen v online, ale aj offline živote. Svojou odzbrojujúcou úprimnosťou otvára témy, ktoré rezonujú a prinášajú slobodu. Inšpiruje na ceste k sebarozvoju, práci na svojich nedostatkoch, uznaní silných stránok a vyťaženia maxima zo svojich dní. Na svojom instagramovom profile ukazuje obyčajné momenty, zachytáva podnetné myšlienky a ochotne nás pozýva na spoločnú jazdu vzdelávania, starostlivosti o dušu a telo, hlbokých zamyslení, cestovateľských zážitkov a skvelého jedla.


Kedy bol moment, keď si si uvedomila, že Ti záleží na sebe samej a chceš sa rozvíjať a intenzívne sa o seba starať?


Vždy som sa o seba rada starala, najmä o svoje fyzické zdravie. Zdravý životný štýl pre mňa znamenal dôraz na stravu, myslela som si, že zdravie závisí len od toho, čo a ako jem. Na vysokej škole som si na internáte varila zdravé jedlá, vyhýbala som sa alkoholu a cigaretám. Ale ten moment, na ktorý sa pýtaš, nastal po vysokej škole.

Na škole som mala skvelého vyučujúceho psychológie, ktorý hovoril, že každý človek potrebuje psychológa, len nie každý si to je ochotný priznať a podniknúť potrebné kroky. Toto bol zlomový moment. Po skončení štúdia som sa teda ozvala mojej terajšej psychologičke. Teraz mi moje minulé problémy znejú až banálne, ale vo svojich 23 rokoch som v sebe intenzívne riešila silný vnútorný pocit, že niečo robím zle, že niečo na mne nie je v poriadku. Bolo to spôsobené negatívnymi skúsenosťami, aj vo vzťahoch s mužmi, ktoré som síce vedela rýchlo nadviazať, cítila som záujem, ten ale rýchlo opadol. Obviňovala som sa, že moja emocionálnosť a to, ako sa viem nadchnúť, mužov odradí. Cítila som vnútorné nešťastie.


Napriek tomu, že na pohľad môj život vyzeral takmer bezchybne - mala som veľa priateľov, krásne bývanie v centre, množstvo zákaziek… nebola som šťastná. Mala som skutočný problém s vnímaním a prijatím samej seba, so svojou hodnotou.

Ako sa zmenil Tvoj pohľad na sebahodnotu v priebehu posledných rokov?


S pomocou psychologičky som si počas šiestich rokov spolupráce uvedomila, že predtým som svoju hodnotu zakladala na názore druhých ľudí. Ak sa mi napríklad páčil nejaký muž, bola som závislá od jeho ocenenia. Ak mi ho nedal, cítila som sa vnútorne prázdna a neistá. Muži zo mňa možno vycítili túto neistotu, ktorá mi bránila byť sama sebou a tak som bola hanblivá a pochybovala som o sebe. Aj to mohol byť dôvod, prečo som inklinovala k mužom, ktorí boli ráznejší a dominantní - obdivovala som sebaistých, asertívnych ľudí. Tieto vzťahy však opäť spôsobili kolobeh, v ktorom sa cítila menejcenná a môjmu vnímaniu sebahodnoty to vôbec nepomohlo.