top of page

Andrea Kováčová - Každá z nás je v prvom rade ženou, ktorá má svoje sny, plány a vízie

Počas troch materských „dovoleniek“ založila niekoľko úspešných firiem. Až 50 tisíc matiek sa k nej pridalo, nabralo odvahu a opustilo svoju zónu komfortu. Inšpiratívna matka troch detí, húževnatá žena, ktorú ženie vpred jej túžba pomôcť iným ženám a ukázať im veci z trochu inej perspektívy.
Kto je Andrea Kováčová? Koho vidíš ráno pri pohľade do zrkadla?


Vidím veľmi silnú, odvážnu ženu, ktorá miluje svoju každodennosť so všetkým, čo prináša. Vidím zmes emócií od lásky a radosti až po nedočkavosť a mierny chaos. A v neposlednom rade vidím ženu v mnohých jej podobách – dievča so svojimi snami, mamu so svojimi úlohami a partnerku so svojimi vášňami.


Si matka troch detí, založila si organizáciu Čo dokáže mama, kde pomáhaš iným mamám spropagovať sa, vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Čo bolo motiváciou založiť túto organizáciu?


Veľkou motiváciou mi bola moja vlastná skúsenosť mamy. To, čo si predstavujeme pod slovom mama, nie je len bezhraničná starostlivosť o deti. Každá z nás je v prvom rade ženou. Ženou so svojimi snami, plánmi a víziami. Vytvorila som priestor pre nás. Mamy, ktoré pretavili svoje tvorivé nápady do reality. V tomto priestore – na stránke www.codokazemama.sk a v skupine Čo dokáže mama na facebooku môžeme ponúknuť na predaj výsledky svojej tvorivej činnosti.


Aktuálne si na materskej s najmladším dieťatkom. Čo by si poradila tým matkám, ktoré sa boria s otázkou - ako sa udržať aj v profesionálnej forme na materskej/ rodičovskej a nestratiť tak kontakt s realitou?


Kúpte si bezdrôtové slúchadlá do uší. Všetkým matkám na materskej by som poradila, aby ich použili vždy, keď je to možné. Počúvajte podcasty, webináre, audio knihy či online konferencie. Takto sa môžete neprestajne vzdelávať. Ja takto varím, žehlím, dojčím aj uspávam deti. Nikdy v živote som nemala taký priestor na vzdelávanie, ako počas materskej.


Deti by nemali byť stredobodom nášho sveta, ale jeho súčasťou. Poznám stovky žien, ktorým boli práve deti inšpiráciou k novým projektom a pracovným víziám.

Materstvo mení kvalitu života mnohým ženám. Väčšine žien sa zmení život od základu a nie je jednoduché zvyknúť si na novú rolu. Nástupom na materskú sa mnohé slovenské ženy museli odstrihnúť od svojej kariéry, dobrej práce, kolegov, kávičiek, alebo času na štúdium. Práca tiež tvorí časť seba hodnoty. A prechod do novej etapy života nie je vôbec jednoduchý. Čo by si poradila ženám, ktoré toto riešia?


Deti sa nerodia preto, aby sa stali stredobodom nášho vesmíru, kedy celé naše doterajšie bytie ide bokom. Deti sa chcú stať súčasťou nášho vesmíru. Chcú nás vidieť ako aktívne ženy, ktoré žijú svoj život naplno. Ja som počas mojich troch materských dovoleniek založila niekoľko úspešne fungujúcich spoločností. No niekto s deťmi na chrbte zas vylezie na vrch vysokého štítu. Poznám stovky žien, pre ktoré boli práve deti inšpiráciou k novým projektom a pracovným víziám. Ženy môžu počas monotónnych každodenných činností okolo detí veľa rozmýšľať, popustiť uzdu fantázii, tvoriť nové nápady, vzdelávať sa, spájať sa s inými tvorivými mamami a dať zelenú aj svojim dávno zabudnutým snom. A nie je nič ľahšie, ako dať dieťa do kočíka a zájsť aj na tú kávičku.


Čo Ťa inšpirovalo vyjsť zo svojej komfortnej zóny a ísť s kožou na trh v podobe založenia tejto organizácie?


Počas svojej prvej materskej som sa túžila realizovať. Písala som pravidelné blogy o mojom materskom živote, doučovala som angličtinu, piekla torty bez cukru a maľovala obrazy. Občas som tieto moje tvorivé počiny ponúkla kamarátkam, susedkám, avšak nenašla som priestor, kde sa môžem naplno odprezentovať a nájsť si nových zákazníkov. Tak som takýto priestor pre nás mamy založila. A myslím, že som trafila do čierneho. Dnes, po 7 rokoch pôsobenia, je v skupine Čo dokáže mama vyše 50 000 mamičiek.


Na svojom webe píšete, že chcete pomôcť tým mamičkám, ktoré sa chcú realizovať popri svojich deťoch. Dá sa to? Nie je to nereálna predstava?


Myslím, že vyše 20 000 výrobkov a služieb, ktoré zverejnili mamy na stránke www.codokazemama.sk sú živým dôkazom toho, že sa to dá. S nadšením, trpezlivosťou a podporou okolia to nie je nereálna predstava.


Každá mama si na stránke môže založiť svoj vlastný obchod a okamžite predávať výsledky svojej tvorivej práce. Okrem sebarealizácie, zárobku a spätnej väzby od zákazníkov, môže mať výborný pocit z pomoci druhým.

Čo dokáže mama je veľmi trefný názov. Veď matky toho dokážu veľa. Čím všetkým sa zaoberajú ženy, matky, ktoré u vás zverejňujú svoju prácu?


V Čo dokáže mama sú vítané všetky mamky, ktoré tvoria výrobky ručnej práce; napísali, preložili, ilustrovali alebo vydali vlastnú knihu alebo ponúkajú služby. Pod službami rozumieme všetko od účtovníctva po poradenstvo rôzneho druhu, doučovanie, kurzy, webináre, tvorba webov, interiérový či grafický dizajn. Po toľkých rokoch pôsobenia na slovenskom trhu máme už v každej z týchto kategórii množstvo mamičiek.


Akú pridanú hodnotu im ponúkate, resp. čo im dáva ich členstvo u vás ?


Každá mama si na stránke www.codokazemama.sk môže založiť svoj vlastný obchod a okamžite predávať výsledky svojej tvorivej práce. Okrem sebarealizácie, zárobku a spätnej väzby od zákazníkov, môže mať výborný pocit z pomoci druhým. Výťažkom z predaja totiž podporujeme dobročinné projekty a rodiny v núdzi. Takisto pravidelne organizujeme výzvy a aukcie, ktorými finančne podporujeme hendikepované deti. Pre naše mamičky ponúkame množstvo online súťaží, výziev, kurzov a zábavných aktivít.


Iniciatívou Čo dokáže mama chceš prispieť aj k riešeniu otázky nezamestnanosti či ťažšieho nástupu matiek do pracovného pomeru po ukončení materskej/rodičovskej dovolenky. Ako konkrétne?


Tým, že sa mama počas obdobia materskej dovolenky niečomu venuje, stretáva s inými rovnako naladenými ženami, alebo sa vzdeláva a napreduje, tým je oveľa menšia pravdepodobnosť, že by vyšla z pracovného procesu a stratila nadobudnuté vedomosti a skúsenosti. V tomto všetkom mamy podporujeme.


Dá sa skĺbiť rodina a aj biznis? U mužov sme na to samozrejme zvyknutí, u žien máme často predsudky a stereotypné očakávania.


Je to možné, ale v rôznych obdobiach materstva sa to mení. Keď je bábätko úplne malé, je výborné a žiadúce, aby sa mama sústredila predovšetkým naňho. Ako dieťa rastie a jeho spánkový režim je predvídateľnejší, dajú sa plánovať menšie pracovné aktivity. Neskôr sa dieťa dokáže viac prehrať samo a pre mamu vzniká nový priestor na sebarealizáciu. Na našich deťoch pozorujem, že sú radi súčasťou mojej tvorivej činnosti. Keď píšem knihu, často si sadnú ku mne a tiež si tvoria svoje vlastné „knižky”, alebo keď pečiem, tak mi pomáhajú.

Čo nebolo možné s maličkými deťmi, so staršími už je. Všetko má svoj čas.


Kde čerpáš inšpiráciu?


V našich deťoch. V rozhovoroch s nimi. Zatiaľ všetky knihy, ktoré vyšli v našom vydavateľstve Čo dokáže mama, boli inšpirované našimi deťmi. Verím, že mi prinesú ešte množstvo nápadov.


Každý má k dispozícii svojich 24 hodín. Čas sa nedá uskladniť a ani zázračne rozmnožiť. Ako si popri deťoch a práci vytváraš čas sama pre seba? Máš osvedčené rady?


Juuj, na time management mamy by som mohla napísať knihu. Spísala som si už okolo 30 nápadov a vylepšovákov do domácnosti, ktoré denne aplikujem a pomáhajú mi zorganizovať svoj deň tak, aby mi ostával plnohodnotný čas na rodinu, prácu a aj na seba. Keď raz tú knihu napíšem, dám vám vedieť.


V Čo dokáže mama nie si sama – máš svoj tím. Pomáhal Ti niekto od začiatku? Ak nie – kedy prišiel ten moment, že si sa rozhodla časť práce delegovať?


Prvý rok fungovania projektu som na jeho rozvoji pracovala sama. Raz sa mi však ozvala kamarátka Evička, či nepotrebujem s niečím pomôcť. Z tejto ponuky sa stala dlhoročná spolupráca, kde už viac menej všetko robíme spoločne. Postupne sa k nám pridávali ďalšie dievčatá, ktoré sme už poznali z našej skupiny, tak sme si rozdelili úlohy. V dobrom tíme je obrovská sila. A práca sa stáva zábavou.


Tvoje spolupracovníčky sú (zväčša) mamy. Ako líderka vidíš pridanú hodnotu materstva? Napríklad štúdie hovoria, že matky majú vyššiu produktivitu či vyjednávacie a organizačné schopnosti, čo viacerí zamestnávatelia ešte nevedia doceniť.


Áno, s týmto úplne súhlasím. A mamy sú nútené mať aj vyšperkovaný časový manažment a vysokú efektivitu práce.


Za krátky čas, kým dieťa spí alebo zázračne nič nepotrebuje, musia mamy dokázať neuveriteľne veľa vecí. Ja vždy hovorím: „Čo dokáže mama, to nedokáže nikto.”


Všimla som si, že čokoľvek robíš, myslím Tvoje projekty, robíš vedome, naplno a hlavne si plne prítomná. Ako to zvládaš?


Ako si si to všimla? Áno je to tak. Je to spôsobené tým, že všetko, čo robím, si sama vymýšľam. Sú to obyčajne moje nápady, alebo idey nášho tímu, ktoré realizujeme a preto ma neskutočne bavia. Práve pri ich realizácii sa dostávam do svojho flow.


Žiť v prítomnosti nie je jednoduché. Vnímať teraz a nerobiť tri veci súčasne dá zabrať. V multitaskingu sú matky dokonalé. Prečo je dôležité byť viac ponorené v prítomnosti?


Keď robíme viac činností naraz, nevnímame čaro ani jednej z nich. Bez vedomého preciťovania prítomnosti nám veľmi ľahko unikne okamih šťastia, ktorý nám daná chvíľa mohla ponúknuť.Aké máš sny? O čom snívaš?


Chcela by som s manželom a deťmi veľa cestovať. Spoločne vidieť celú zem, žiť v rôznych krajinách a rozširovať svoje poznanie o živote.


Foto: archív Andrey Kováčovej


Comments


bottom of page