• Šárka Patkošová

Kristína Pomothy - Kultivujem v sebe zvedavosť a nezávislosť vlastnej mysle

Výnimočné ženy slovenského biznisu je rubrika, ktorá Vám prináša inšpiratívne, motivujúce a hlavne jedinečné príbehy slovenských žien, ktoré sa nebáli vykročiť vlastnou cestou, aby mohli pomôcť druhým a zrealizovať tak svoju víziu.


Kristína Pomothy je organizačná psychologička, ktorá pomáha slovenským, ako aj zahraničným firmám vytvárať vyvážené a zdravé pracovné prostredie, ktorého základom je inklúzia, autonómia a orientácia na učenie sa. Súčasne je aj spoluzakladateľkou občianskeho združenia Trust Women Slovakia. Rozprávali sme sa o práci, vzdelaní, osobnom rozvoji, ako aj o jej vízii do budúcna v rámci podnikania.Ako vyzerá Váš bežný pracovný deň?

Odkedy podnikám ani neviem, aké to je mať bežné dni. Málokedy sa opakuje viac podobných dní po sebe. Mám ale také dni, keď si hovorím, že dnes to bolo také ideálne, vyvážené, tvorivé a pritom spoločenské. Mám rada, keď stretnutia vyváži samostatná práca, keď mám čas rozmýšľať nad súvislosťami. Rána mám ale každý deň rovnaké, okrem toho keď som na dovolenke: pár minút meditácie, káva, čítanie/písanie, yoga, sprcha, venčenie psa. Vstávam skoro, aby som stihla mať tento čas pre seba, drží ma to v rovnováhe. Potom sa ideálne vrátim k sústredenej práci. Ak si to môžem dovoliť, tak dlhšie stretnutia a telefonáty si plánujem na poobedie. A zbožňujem skúmať rituály iných ľudí, tak som zvedavá, čo napíšu ostatné dámy.


Čo Vás odlišuje od ostatných v tejto brandži?

Mojim cieľom je skôr učiť sa. Som poradca, psychologička, a aj keď rozumiem, že v biznise je dôležité mať svoju unikátnu identitu, myslím, že v mojom prípade to do veľkej miery definuje to, ako dôsledne rozvíjam samu seba. Pokiaľ ide o biznis development a marketing, učím sa efektívnejšie komunikovať. Je to pre mňa výzva, nie som prirodzený marketér, musela som sa to aj doteraz učiť skôr cez chyby. V zahraničí svoju odlišnosť vnímam hlavne vďaka tomu, odkiaľ pochádzam.


Byť z malej krajiny má svoje výhody v tom, že sa môžete na svet pozerať optikou tých, ktorým nie sú niektoré možnosti a príležitosti automatické. Naše videnie reality je menej zatienené privilégiami, ktoré majú ľudia z veľmocí a rozvinutejších krajín.

Keď som v Európe, vnímam výhodu toho, že som pomerne skoro získala pracovné skúsenosti aj mimo n