top of page
hlavny uvodny banner (1).png

Spomaľ spolu s nami!

Spomaľ spolu s nami! Uvedomelý životný štýl a ekologický prístup je skutočne pre každého, presvedč sa o tom na sérii večerných podujatí “Viac slow, menej slov” so zaujímavými rečníčkami a rečníkmi, ktorým záleží na klimatickej zmene, životnom prostredí, lokálnej výrobe a férovom prístupe.

Dozvieš sa, ako prakticky aplikovať princípy uvedomelého prístupu k životnému prostrediu do bežného dňa, ako využiť kreativitu pri upcyklácii, aký je príbeh niektorých slovenských poctivých firiem, či o tom, kde sa vyrába väčšina Tvojho oblečenia a kde pravdepodobne končí…

Séria šiestich večerných Instagram Live Chatov Ti otvorí oči, inšpiruje a možno nasadí pár chrobákov do hlavy. Diskusie, prednášky či workshopy budú prebiehať online v priebehu 8.-12. novembra, vo večerných hodinách.

Všetky diskusie sú bezplatné, verejne dostupné na Instagrame (sleduj Lean In Slovakia) 

Zapoj sa do prieskumu a vyhraj!

Chceš získať malý balíček lokálnych, slovenkých produktov? Zapoj sa do nášho prieskumu v dotazníku a možno aj Ty budeš medzi 10 výhercami, ktorých po podujatí vylosujeme a potešíme darčekom.

 • Instagram

Pozývame Ťa na diskusie s našimi hosťami, ktoré prebehnú online. Priprav sa na dávku inšpirácie a praktických rád z oblasti uvedomelého prístupu k životnému prostrediu, recyklácii, upcyklácii či aj malých drobností, ktoré môžu zmeniť Tvoje okolie.

6 events (8).png

Martina Dudová, zakladateľka obľúbenej slovenskej prírodnej kozmetiky Kvitok predstaví príbeh úspešnej značky, ktorá má svoje pevné miesto na poličkách mnohých Sloveniek. Spojenie prírody a vedeckých poznatkov, citlivý ekologický prístup či lokálnosť tvoria piliere Kvitku. Nezmeškaj príležitosť nahliadnuť do zákulisia voňavého sveta kvalitnej produkcie, stretnúť zakladateľku a diskutovať o hodnotách, na ktorých záleží. Pripoj sa na živé vysielanie cez Instagram na účte Lean In Slovakia & Kvitok

6 events (9).png

Členka organizácie SWAP Košice, Zuzana Slivenská bude hovoriť o fast fashion a slow fashion, udržateľnej móde, upcyklácii a kreatívnych spôsoboch, ako produkovať menej odevného odpadu. Rôzne swapy zažívajú posledné mesiace svoj boom, čo je na nich také atraktívne a ako sa do nich zapojiť? Dozviete sa v Live diskusii cez Instagram Lean In Slovakia a SWAP Košice.

6 events (14).png

Dominika Horňáková, spoluzakladateľka knižnice oblečenia "Šumné" v otvorenej diskusii predstaví výnimočný koncept prenájmu lokálneho a udržateľného oblečenia, ktorého príbeh môže pokračovať s každou novou nositeľkou. Ako k móde a oblečeniu pristupovať zodpovedne sa dozvieš na živej diskusii na Instagrame cez účet Lean In Slovakia & Šumné.

6 events (11).png

Greenfluencer Michal Sabo otvorene rozpráva o spoločenskej zodpovednosti, klimatickej zmene a o aktivitách, ktoré môžeme robiť všetci, aby bol svet okolo nás lepší. Ako postupne zmeniť svoje správanie v bežnom živote, smerom k zodpovednému životnému štýlu? Ak si hovoríš "čo ja sama/sám zmôžem, na mne nezáleží" si tu správne! Pripoj sa na diskusiu s Q&A, ktorá prebehne ako živé vysielanie cez Instagram Lean In Slovakia.

6 events (15).png

Blogerka Zuzana Štefanides alias ZuzStories na svojom Instagrame a blogu ide príkladom v udržateľnom prístupe, slow living, ekologických nákupoch a recyklácii. Rada sa delí o praktické a jednoducho zrealizovateľné rady ako si spríjemniť dni alebo ako prevziať zodpovednosť za svoje okolie. Na živú diskusiu so Zuzkou sa môžete pripojiť cez Instagram Lean In Slovakia & zuzstories.

6 events (10).png

Slow fashion blogerka Katarína Peterová, ktorá nenúti nakupovať. Venuje sa udržateľnej móde, inšpiruje a motivuje k uvedomelému a zodpovednému nakupovaniu a hlavne, učí ľudí upcyklovať - tvoriť z textilného odpadu. Na jej sociálnych sieťach nájdete inšpirácie ako premeniť staré a nenosené oblečenie na krásne kúsky. Je súčasťou organizacie Fashion Revolution Slovensko, ktoré bojuje za udržateľný, etický a transparentný módny priemysel.

1.png

Swap sa vyznačuje tým, že sa vymieňa len zachovalé oblečenie, bez známok poškodenia či špiny. Ak sa chystáš na swap, svoje oblečenie poriadne skontroluj, vyper a vyžehli - má byť v takom stave, v akom by si ho posunula niekomu blízkemu. 

Swapy realizujú mestá, rôzne organizácie či občianske združenia - každý má svoje vlastné pravidlá (napr. dones max. 10 kúskov oblečenia, odíď s koľkými chceš, atď.) a v niektorých sa okrem oblečenia swapujú aj izbové rastliny alebo iné veci vhodné na výmenu. 

Ak pri čítaní riadkov vieš, že toto je niečo pre Teba, skús zistiť, či swap organizuje aj niekto v Tvojom

meste.

Máš oblečenie, ktoré Ťa omrzelo, ale nechceš sa nechať vtiahnuť do rýchlych  a neekologických nákupov? Čo tak ho posunúť ďalej, aby si žilo svoj vlastný príbeh v rukách niekoho iného a zároveň získať nový kúsok, ktorý osvieži Tvoj šatník? Svoje oblečenie jednoducho "vyswapuj"!

 

SWAP oblečenia je nový trend cirkulárnej ekonomiky, ktorý sa stáva obľúbeným vo viacerých slovenských mestách. Dones svoje oblečenie a odíď s iným - tieto kreatívne výmeny sú skvelou príležitosťou pre všetkých, ktorým záleží na móde a zároveň zodpovednom prístupe k životnému prostrediu. Cieľom je podporiť cirkuláciu, nie fast fashion a zbytočné nákupy či hromadenie vecí, ktoré nepotrebuješ. 

Pre inšpiráciu uvádzame niekoľko tipov na swapy, či facebookove skupiny, ktoré sa venujú výmene:

 • Facebook
SWAP Košice
 • Facebook
SWAP Levice
 • Facebook
SWAP Prešov
 • Facebook
Dokola
 • Facebook
SWAP Žilina
 • Facebook
Zero Waste Bazár 
 • Facebook
Trnavský swap
 • Facebook
Green Swap 

Darovanie (ne)potrebných vecí Arcidiecéznej Charite Košice

 

Tebe to možno zavadzia, druhí to ocenia - pridaj sa k zbierke vecí, ktoré pomôžu.

Aktuálne sa najviac zídu:​

 • posteľné prádlo

 • plachty, deky

 • vankúše a paplóny                (nie perové)

 • príbory

 • zimná obuv pre dospelých alebo teenagerov

 • jednorazové plienky

 • šampón proti všiam

 • zimné dámske vetrovky           (aj väčšie čísla)

 • hrnce a plechy na pečenie

Ako na to?

1. Uisti sa, že veci sú v dobrom stave. Ak ide o oblečenie, malo by byť sezónne, zachovalé, vypraté a dobre uskladnené. 

2. Pred darovaním predmetov vopred informuj Charitu a over si aktuálne potreby.

3. Keď sa rozhodneš darovať veci, odfoť sa prosím s darovanou krabicou/vrecom/predmetmi priamo v mieste odovzdania a pošli na team@leanin.sk

4. Dôležité čísla a adresy, na ktorých nájdeš pobočky Charity

KRÍZOVÉ CENTRUM PRE MATKY S DEŤMI

Poľná 1, Košická Nová Ves

055-67 14 594

kc.kosice@charita-ke.sk

CHARITATÍVNO-SOCIÁLNE CENTRUM

Okružná 3657, Michalovce

0911 174 094

poradna.michalovce@charita-ke.sk

CHARITNÝ DOM SV. ALŽBETY

Bosáková ulica, Košice

0911 279 583

chd.kosice@charita-ke.sk

3.png

Projekt Viac slow, menej slov organizuje občianske združenie Ženský algoritmus v rámci svojho programu LEAN IN Slovakia.

Tento projekt sa uskutoční vďaka podpore Nadácie SPP.

22743_SPP_nadacia logo-01.png

Ďakujeme sponzorom, ktorí venovali darčeky pre 10 z vás, ktorí/ktoré sa zapojíte do nášho prieskumu:

Zľavový kód Včelobal: "SLOWISLOVE" na zľavu 12% do 30.11.2021

Zľava sa nevzťahuje na už zľavnené výrobky.

bottom of page