Bezplatný 5-týždňového online program INkluzívne pracovisko sme realizovali s cieľom zvýšiť povedomie zamestnancov súkromných a verejných organizácií na Slovensku o potrebe diverzity a inklúzie v pracovnom prostredí. Projekt organizujeme v spolupráci so špičkovým nórskym partnerom v tejto oblasti, KUN - Centre of Equality and Diversity. Našim cieľom je nielen rozšíriť osvetu, ale vybudovať skupinu D&I ambasádorov, ktorých vybavíme materiálmi a inštrukciami, aby mohli tieto témy šíriť ďalej vo svojich organizáciách - či už sú to pracoviská, školy, komunity a podobne.
Projekt INclusive Workplace / INkluzívne pracovisko je podporený
z programu ACF - Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného
mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis
v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.
107
účastníkov
34
D&I ambasádorov
246
zamestnancov vyškolených ambasádormi
Čo hovoria naši absolventi?
Vzdelávame D&I ambasádorov
Vzdelanie v oblasti diverzity a inklúzie nie je zatiaľ na Slovensku bežne dostupné, prípadne sa pohybuje v stovkách až tisíckach eur. Pritom z inkluzívnej spoločnosti ťaží každý jednotlivec - nikdy neviete, kedy sa ocitnete na okraji a budete čeliť profesnej diskriminácii či už kvôli rodičovstvu, telesnému hendikepu, veku alebo sexuálnej orientácii. Záleží nám na tom, aby bolo základné D&I vzdelanie dostupné pre všetkých a bezplatne.
Ak máte záujem pripojiť sa k tým, ktorí posolstvo rovnosti a spravodlivého zaobchádzania na pracoviskách šíria spolu s nami ďalej, pridajte sa k našim D&I ambasádorom a získajte ďalšie benefity. Ambasádor/ka sa zaväzuje, že v priebehu najbližších 3 mesiacov vyškolí aspoň 20 ľudí prostredníctvom školiacich materiálov, ktoré vám poskytneme. Ide o prezentáciu na 90 minút, ktorá sumarizuje všetko, čo sa v priebehu 5 týždňov s nami naučíte. Po každom uskutočnenom webinári vyplníte stručný report, v ktorom nám napíšete, koľko ľudí ste vyškolili, doložíte to screenshotom alebo fotografiou z podujatia a dáte nám spätnú väzbu, ako školenie prebiehalo, prípadne aké informácie či materiály vám chýbali.
Každých 6 mesiacov odmeníme najaktívnejších ambasádorov a všetkým aktívnym ambasádorom budeme poskytovať príležitosti na dopĺňanie ďalšieho vzdelávania, prostredníctvom webinárov "train the trainer". Vzdelávať môžete svojich kolegov, spolužiakov alebo zamestnancov spoločností, ktorí sú vašimi klientami.
Pozn.: Aj keď budeme veľmi radi, ak vyškolíme čo najviac ambasádorov, účasťou na webinároch sa automaticky nezaväzujete stať sa D&I ambasádorom.
Pomôžte nám vytvárať zo Slovenska inkluzívnejšie miesto na prácu a život!
Harmonogram
Úvod do D&I
Str 9.2., 17:30 - 19:00hod
Predstavenie projektu, základné pojmy a princípy diverzity a inklúzie, ich význam a benefity na pracoviskách. Slovenský právny základ, štatistiky, nositelia inklúzie v organizáciách.
Lektorka: Lenka Hlinková
Férový nábor zamestnancov
Str 23.2., 17.30 - 19:00hod
Spravodlivý nábor zamestnancov bez diskriminácie, praktické tipy, ako ju eliminovať v procese náboru či pri hodnotení zamestnancov. Ako písať inkluzívne pracovné ponuky? Špeciálne sa pozrieme na problematiku rodičovskej dovolenky.
Lektorka: Jana Žuľová / Andrea Martinkevičová
Akčný plán
Str 9.3., 17:30 - 19:00hod
Od mapovania úrovne diverzity a inklúzie, cez stanovenie jasných cieľov, identifikáciu medzier a výziev, určenie nositeľov diverzity v organizácii, implementáciu metrík, až po hodnotenie výsledkov. Záväzok firiem pre D&I, vzory dokumentácie a zber spätnej väzby.
Lektorka: Renáta Dulinová Bzdilová / Lenka Hlinková
Nevedomé predsudky
Str 16.2., 17:30 - 19:00hod
Rovnosť vs. spravodlivosť, kognitívne stereotypy, najčastejšie rodové predsudky na pracovisku, praktické príklady, ako sa s nimi vysporiadať. Ako funguje náš mozog a kroky k eliminácii škodlivých predsudkov. 50 Ways To Fight Bias.
Lektorka: Renáta Dulinová Bzdilová / Miroslava Kuľková
Inkluzívne pracovné prostredie
Štv 3.3., 17:30 - 19:00hod
Naučíme sa rozoznávať 5 dominačných techník, posvietime si na sexuálny harašment a diskrimináciu na pracovisku a ako im predchádzať, akú rolu pri priestupkoch zohráva alkohol na pracvisku / team - buildingoch. Čo je sexizmus.
Lektorka: Miroslava Kuľková
Záverečný test
Pre tých, ktorí majú s nami po skončení programu záujem pokračovať ako ambasádori, sme pripravili záverečný test.
Pozn..: Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu času, obsahu alebo lektora jednotlivých podujatí.
Prečo sa zapojiť?
Vzdelávanie v oblasti diverzity, inklúzie či nevedomých predsudkov je na Slovensku veľmi obmedzené. Mládež sa o nich v škole neučí, zamestnanci sa s touto témou stretávajú len v najväčších korporáciách, kde iniciatíva vzdelávať k vzájomnej tolerancii, medzikultúrnej empatii, rodovej rovnosti a antidiskriminačnému správaniu prichádza zväčša z materskej organizácie v zahraničí. Slovenské malé a stredné podniky, štátne podniky či samosprávy nemajú tieto témy spravidla zaradené v plánoch vzdelávania zamestnancov. Buď majú u vedenia nízku prioritu alebo je ich realizácia pre organizáciu finančne náročná.
Pokiaľ ide o platovú medzeru, podľa európskych štatistík je Slovensko na chvoste Európy. Ženy zarábajú zhruba o pätinu menej ako muži. História našej krajiny a tiež fakt, že u nás žije len 2,2% cudzincov, nás nepripravila na potrebu tolerancie, taktu a empatie v kontakte s inakosťou, či už ide o rasu, národnosť, kultúru, sexuálnu orientáciu alebo vierovyznanie. Najčastejšie sú obeťami tohto správania zraniteľné a marginalizované skupiny, napríklad ženy v dominantne mužských kolektívoch, ženy v produktívnom veku, tehotné ženy, matky, ľudia inej než bielej rasy, inej národnosti, nekresťanského vierovyznania, inej než heterosexuálnej orientácie, s telesným handikepom, ľudia po päťdesiatke a podobne.
Program je určený pre širokú verejnosť, ale profitovať z neho budú najmä manažéri, personalisti, učitelia a lektori. Okrem získaného povedomia budú mať aj prístup k nástrojom, ako nadobudnuté vedomosti uplatniť v praxi a prispieť k pozitívnej zmene svojho okolia či organizácie.
Lektorky
Jana Žuľová
Od roku 2010 pôsobí na katedre pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia UPJŠ, momentálne na pozícii docentky. Je členkou Labour Law Association/Asociácie pracovného práva a Vedeckej rady vydavateľstva Wolters Kluwer pre oblasť prac. práva a práva sociálneho zabezpečenia. Je autorkou a spoluautorkou viacerých odborných článkov, prednáša primárne problematiku pracovného práva a poskytuje právne poradenstvo týkajúce sa pracovnoprávnych vzťahov s presahom aj do oblasti ľudských zdrojov.