top of page

Ako môžu muži podporovať svoje partnerky ako rovnocenné

Ženy stále vykonávajú väčšinu domácich prác a starostlivosti o deti. V mnohých prípadoch páry uprednostňujú kariéru muža. Ak chcete bojovať proti tejto nerovnosti, pristupujte k svojmu vzťahu ako skutočný partner. Zdieľajte domáce práce a podporujte ambície svojej ženy alebo priateľky v práci. Páry, ktoré majú spoločnú zodpovednosť doma, majú silnejšie vzťahy.1. Komunikujte otvorene

#Komunikácia je vo vzťahoch veľmi dôležitá. Manželstvá sú silnejšie, keď obaja partneri riešia nezhody v pokoji a v kľude. Toto je obzvlášť dôležité, keď sa staráte o chod domácnosti alebo spolu vychovávate #deti.


Diskutujte o svojich osobných aj profesijných cieľoch so svojou partnerkou.

Pozorne si vypočujte, čo vaša partnerka chce a vyjadrite svoje vlastné potreby. Potom pokračujte v konverzácii. Porozprávajte sa o nevyriešených problémoch a preskúmajte svoje kalendáre a zoznamy úloh spolu. Keď vidíte, že vaša partnerka má príliš veľa práce, spýtajte sa jej ako sa cíti a ako jej môžete pomôcť.


Vedeli ste?

Ženy sú prerušované viac ako muži. Aj keď vo svojom živote podporujete ženy, možno im nevenujete toľko času, koľko si zaslúžia.


2. Rozhodnite sa ako tím

Mnoho žien robí profesijné obete, aby podporili kariéru svojho partnera a muži stále predpokladajú, že ich partnerka urobí väčšiu časť starostlivosti o deti sama. Tieto trendy môžu v priebehu času viesť k tomu, že ste ako pár zmeškali príležitosti. Zvážte, čo je dobré pre vás oboch, a ujasnite si vzájomné kompromisy. Nejde o nájdenie dokonalého kompromisu s každým rozhodnutím; ide o dosiahnutie zdravej rovnováhy v priebehu času. Ak máte deti, považujte starostlivosť o deti za spoločnú zodpovednosť.Vedeli ste?

Podľa prieskumu absolventov Harvard Business School, tri štvrtiny žien generácie Y predpokladajú, že ich #kariéra bude aspoň taká dôležitá ako u ich partnerov, zatiaľ čo polovica mužov tejto generácie verí, že ich kariéra bude mať prednosť.3. Urobte svoj podiel domácich prác

Vedenie domácnosti a výchova detí je náročná práca a ženy stále robia väčšinu z nej. Veľa žien doma nedostáva podporu, ktorú potrebuje. Tie, ktoré pracujú mimo domu, často skončia s dvoma zamestnaniami na plný úväzok, zatiaľ čo ich partneri majú len jedno. Viac ako kedykoľvek predtým, sú ženy primárnymi živiteľkami rodiny, no iba 9 percent párov v manželstvách s dvojitým príjmom tvrdí, že zdieľajú starostlivosť o deti a domácnosť rovnomerne.


Pristupujte k povinnostiam v domácnosti a k starostlivosti o deti ako skutočný partner. Zaviažte sa robiť svoj podiel na každodenných prácach a uistite sa, že práca je rozdelená spravodlivo. Nečakajte, kým sa vás niekto opýta. Ak sa v umývadle hromadia riady, urobte prvý krok.Vedeli ste?

Keď páry spoločne zdieľajú zodpovednosť za domácnosť, obaja partneri sú šťastnejší a manželstvá sú silnejšie. Zvyšuje sa nielen manželská spokojnosť, ale páry majú aj viac sexu - „choreplay“ je skutočná predohra!


4. Nabádajte svoju partnerku aby sa do toho oprela

Muži sa zvyčajne uchádzajú o prácu, keď spĺňajú 60 percent kritérií na prijatie do zamestnania, zatiaľčo ženy čakajú, kým nesplnia 100 percent. Aj keď ženy rokujú s nadriadenými tak často ako muži, majú tendenciu žiadať menej peňazí, pretože očakávajú kritiku. Tieto obavy sú bohužiaľ opodstatnené pretože výskum ukazuje, že ženy sú za asertívne správanie často penalizované. Existuje veľká šanca, že táto dynamika bude brzdiť kariérny postup vašej partnerky a váš príjem ako pár.


Povzbuďte svoju partnerku aby pokračovala v snahe o povýšenie a dajte si záväzok, že budete robiť svoj spravodlivý podiel domácich prác. Keď je čas na to aby požiadala o povýšenie, povzbuďte ju a pomôžte jej s prípravou na túto konverzáciu.

Vedeli ste?

Ženy, ktoré v tomto smere nejednajú, nechávajú peniaze na stole. V priebehu svojej kariéry to môže dosiahnuť stratu až stoviek tisícok eur.


5. Choďte vzorom v rámci rovnosti mužov a žien

Rodové #stereotypy ovplyvňujú všetkých z nás. Očakáva sa, že ženy budú láskavé a spolupracujúce, zatiaľ čo muži budú silní a zodpovední. Výsledkom je, že sa často necítime dobre, keď ženy vedú a muži sa starajú, čo nám všetkým sťažuje to, aby sme boli sami sebou.Ukážte ľuďom vo svojom živote, ako má vyzerať rovnosť.

Ukážte širšiu definíciu mužstva a oslavujte #ambície svojej partnerky. Ak máte deti, povzbudzujte svoju dcéru, aby prehovorila a ujala sa vedenia a vášho syna, aby rešpektoval jej pocity a staral sa o ostatných. Poukazujte na prípady rodovej nerovnosti a chyťte sa ich. Keď odmietnete zastarané stereotypy, ďalší vás budú nasledovať.


Vedeli ste?

Sedemdesiatšesť percent ľudí, ktorí absolvovali test implicitných asociácií na Harvardskej univerzite, ľahšie spájajú mužov s „kariérou“ a ženy s „rodinou“. Tento test si môžete urobiť aj vy na leanin.org/IAT.


Preklad: Šárka Patkošová

Comments


bottom of page